Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

از کجا می‌دانیم که کتاب‌مقدس، کلام خداست؟

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
Share on Facebook

23 1کتاب‌مقدس با آسمانی بودنِ تعالیم خود، یکپارچگیِ تمام آیات آن، قدرت در نجات گناهکاران، و بنای مقدسان، خود ثابت می‌کند که این کتاب کلام خداست. تنها روح خداست که می‌تواند ما را راضی کند تا بپذیریم که کتاب‌مقدس، کلام خداست؛ و مطیع آن گردیم.

اول قرنتیان ۲:‏۶-‏۷، ۱۳-‏۱۶؛ امّا در عین حال، ما در میان بالغان به بیان حکمت می‌پردازیم، امّا نه حکمتی که متعلق به عصر حاضریا حکمرانان این عصر باشد که محکوم به زوالند،بلکه حکمت خدا را بیان می‌کنیم که در رازی نهان بود و خدا آن را پیش از آغاز زمان،برای جلال ما مقرر فرمود... واز همین سخن می‌گوییم، آن هم نه با کلماتی که آموختۀ حکمت بشری باشد، بلکه با کلماتی که روح می‌آموزد؛ و بدین‌سان حقایق روحانی را با کلمات روحانی بیان می‌کنیم. امّا انسان نفسانی امور مربوط به روح خدا را نمی‌پذیرد زیرا در نظرش جهالت است، و قادر به درکشان نیست، چرا که قضاوت درست دربارۀ آنها تنها از دیدگاهی روحانی میسّر است. امّا شخص روحانی دربارۀ همه چیز قضاوت می‌کند، ولی هیچ‌کس را یارای قضاوت دربارۀ او نیست.«زیرا کیست که فکر خداوند را دانسته باشد تا به او مشورت دهد؟» ولی ما فکر مسیح را داریم.

مزمور ۱۹:‏۷-‏۹؛ ۱۱۹:‏۱۸، ۱۲۹؛ شریعت خداوند کامل است، و جان را احیا می‌کند.شهادات خداوند امین است، و ساده‌لوحان را حکیم می‌گرداند.احکام خداوند راست است، و دل را شادمان می‌سازدفرمان خداوند پاک است، و دیدگان را روشن می‌کند. ترس خداوند طاهر است، و پایدار تا به ابدقوانین خداوند حق است، و به تمامی، عدلچشمانم را بگشا تا از شریعت تو شگفتیها ببینم.شهادات تو شگفت‌انگیز است، از این رو، جان من آنها را نگاه می‌دارد.

اعمال رسولان۱۰:‏۴۳؛ ۲۶:‏۲۲؛ ۱۸:‏۲۸؛ پیامبران جملگی دربارۀ او شهادت می‌دهند که هر که بدو ایمان آورد، به نام او آمرزش گناهان خواهد یافت...امّا تا به امروز، خدا مرا یاری کرده و اکنون اینجا ایستاده‌ام و به همه، از خُرد و بزرگ، شهادت می‌دهم. آنچه می‌گویم چیزی نیست جز آنچه پیامبران و موسی گفتند که می‌بایست واقع شود... زیرا پیش روی همگان با یهودیان مباحثه کرده، عقاید آنان را با دلایل قوی رد می‌کرد، و با استناد به کتب مقدّس ثابت می‌نمود که عیسی همان مسیح است.

عبرانیان ۴:‏۱۲؛ زیرا کلام خدا زنده و مؤثر است و بُرنده‌تر از هر شمشیر دو دم، و چنان نافذ که نَفْس و روح، و مفاصل و مغزِ استخوان را نیز جدا می‌کند، و سنجشگر افکار و نیّتهای دل است.

رومیان ۱۵:‏۴؛ زیرا آنچه در گذشته نوشته شده است، برای تعلیم ما بوده تا با پایداری و آن دلگرمی که کتب مقدّس می‌بخشد، امید داشته باشیم.

یوحنا ۱۶:‏۱۳، ۱۴؛ امّا چون روحِ راستی آید، شما را به تمامی حقیقت راهبری خواهد کرد؛ زیرا او از جانب خود سخن نخواهد گفت، بلکه آنچه را می‌شنود بیان خواهد کرد و از آنچه در پیش است با شما سخن خواهد گفت. او مرا جلال خواهد داد، زیرا آنچه را از آنِ من است گرفته، به شما اعلام خواهد کرد.

اول یوحنا ۲:‏۲۰-‏۲۷؛ امّا شما مسحی از آن قدّوس یافته‌اید و همگی دارای معرفت هستید. من اینها را به شما می‌نویسم، نه از آن رو که حقیقت را نمی‌دانید، بلکه از آن رو که آن را می‌دانید، و نیز می‌دانید که هیچ دروغی از حقیقت پدید نمی‌آید. دروغگو کیست، جز آن که مسیح بودنِعیسی را انکار می‌کند. چنین کسی همان ’ضدّمسیح‘ است که هم پدر و هم پسر را انکار می‌کند. هر که پسر را انکار کند، پدر را هم ندارد و هر که پسر را اقرار کند، پدر را نیز دارد.بگذارید آنچه از آغاز شنیده‌اید در شما بماند؛ اگر آنچه از آغاز شنیده‌اید در شما بماند، شما نیز در پسر و در پدر خواهید ماند. و این است آنچه او به ما وعده داده است، یعنی حیات جاویدان.من اینها را به شما دربارۀ کسانی نوشتم که گمراهتان می‌کنند. امّا دربارۀ شما باید بگویم آن مسح که از او یافته‌اید، در شما می‌ماند و نیازی ندارید کسی به شما تعلیم دهد، بلکه مسحِ او دربارۀ همه چیز به شما تعلیم می‌دهد. آن مسح، حقیقی است، نه دروغین. پس همان‌گونه که به شما تعلیم داده است، در او بمانید.

دوم قرنتیان ۳:‏۱۴-‏۱۷؛ ۴:‏۴، ۶؛ امّا ذهنهای ایشان تاریک شد زیرا تا به امروز همان نقاب به هنگام خواندن عهد عتیق باقی است و برداشته نشده، زیرا تنها در مسیح زایل می‌شود. حتی تا به امروز، هر گاه موسی را می‌خوانند، نقابی بر دل آنها برقرار می‌ماند؛امّا هر گاه کسینزد خداوند بازمی‌گردد، نقاب برداشته می‌شود. خداوند، روح است و هر جا روحِ خداوند باشد، آنجا آزادی است... خدای این عصر ذهنهای بی‌ایمانان را کور کرده تا نورِ انجیلِ جلالِ مسیح را که صورت خداست، نبینند... زیرا همان خدا که گفت: نور از میان تاریکی بتابد، نور خود را در دلهای ما تابانید تا شناخت جلال خدا در چهرۀ مسیح، ما را منوّر سازد.

عبارت «آسمانی» به این حقیقت اشاره دارد که ماهیت تعالیم کلام خدا چنان است که نمی‌توان آنها را صرفاً با منابع انسانی توضیح داد. آنها از اعلا نشان گشته‌اند. «هرگز کسی مثل این شخص سخن نگفته است» (یوحنا ۷:‏۴۶).

«یکپارچگیِ آیات آن» نیز به طور خاص از آن جهت مد نظر است که کل کتاب‌مقدس، یکپارچه به مسیح اشاره دارد. «جمیع انبیا، بر او شهادت می‌دهند» (اعمال رسولان ۱۰:‏۴۳). در خصوص اعتبار کتاب‌مقدس، در طی تاریخ، بحث و گفتگوهای تحقیقاتی و مفصلی صورت گرفته است، اما معمولاً مسیحیانِ عادی، با چنین مباحثاتی آشنایی نداشته، و از این‌رو، چنین مباحثاتی نمی‌توانند به شکلی فراگیر و گسترده، در خدمت پشتیبانی از کتاب‌مقدس قرار گیرند. اما لازم است که در عرصۀ تحقیقات، چنین بحث و تبادل نظرهایی صورت گیرد [به تارنمای Desiring God مراجعه نموده، و این مطلب را به قلم جان پای‌پِر مطالعه نمایید: آیا کتاب‌مقدس، برای شادی جاودانه، راهنمایی

معتبر و قابل اطمینان است؟» (انتشارات مالت ‌نو، ماه۱۹۸۶)].

Share on Facebook
 
 

طرق ارتباط با ما

 تلفن: 1525  522 (818) 001

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

آدرس پستی:  P.O.Box: 371043

Reseda CA 91337 USA     

هدیه به این سازمان

سازمان ایران برای مسیح
ارز موردنظر:
مبلغ:
با هم مژدۀ انجیل عیسی مسیح را به فارسی زبانان برسانیم.

خدمات ما

church planting simamasihtv elnathan dubbing 
شما اینجا هستید: Home منابع پرسش و پاسخ از کجا می‌دانیم که کتاب‌مقدس، کلام خداست؟