Profile

Layout

Menu Style

Cpanel

گامهایی برای داشتن یک زندگی زناشوئی کامیاب

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
Share on Facebook

کتابمقدس، برای کانون ازدواج و خانواده بسیار قائل می باشد، به نوعی که اتحاد و عدم اتحاد بین یک زن و شوهر می تواند باعث شود که دعاهای آنها به حضور خدا شنیده شود و یا بازداشته شود. از این جهت در ادامه این مطلب نکاتی را توصیه می کنیم که می توانند به این امر مهم یاری بخشند

 

1) خوش بین باشیم؛ داشتن نگاه خوش بینانه به زندگی و اطرافیان باعث ایجاد آرامش و بذل محبت و عاطفه می شود.

 
۲) صبور باشیم؛ اگر رفتار همسر خود را خوشایند نمی دانیم بهتر است با حوصله و تأمل و در شرایط مناسب او را از چگونگی رفتارش آگاه کنیم.
 
۳) منطقی رفتار کنیم؛ مسایل را منطقی و درست بررسی کنیم و به جای منافع شخصی، مصالح زندگی مشترک را در نظر بگیریم و بی طرفانه قضاوت کنیم.
 
۴) کم توقع باشیم؛ از همسر خود آنقدر انتظار داشته باشیم که بتواند به انتظارات پاسخ دهد.
 
۵) مثبت نگر باشیم؛ با بیاد آوردن لحظات شیرین زندگی بدبینی را از خود دور کنیم، به رفتارهای خوب همسرمان بیشتر بیندیشیم و جنبه های خوب زندگی را فراموش نکنیم.
 
6) شاد باشیم؛ شاد بودن همیشه ارزشمند است، پس سعی کنیم خود را خوشحال و سرحال نشان دهیم تا خستگی را از تن شریک زندگی خود دور کنیم.
 
۷) یکدل باشیم؛ درک متقابل موجب ایجاد تفاهم می شود و یکدلی به وجود می آورد.
 
۸) شنوندۀ خوبی باشیم؛ هنگامیکه همسرمان با ما صحبت می کند حتی الامکان به چشمان او نگاه کنیم و یا با اشاره و سرتکان دادن نشان دهیم که به حرف های او توجه داریم.
 
۹) مشوق همسرخود باشیم؛ برای رفتارها و صحبت های همسر خود ارزش قائل شویم و با یادآوری موقعیت های موفق گذشته، او را تشویق کنیم تا آیندۀ بهتری داشته باشد.
 
۱۰) به پیشرفت یکدیگر اهمیت دهیم؛ آنقدر صمیمی باشیم که پیشرفت و ترقی همسر خود یکی از آرزوهای ما باشد، در حقیقت اولین کسی که از این پیشرفت سود می برد ما هستیم.
 
۱۱) خوش قول باشیم؛ برای حرف ها و قولهای خود ارزش قائل شویم و خود را در مقابل آنها مسوول بدانیم خوش قولی نشانۀ احترام به خود و همسر است.
 
۱۲) به شخصیت همسر خود احترام بگذاریم و حرمت یکدیگر را نزد خانواده و دوستان و ... حفظ کنیم.
 
۱۳) ارتباط کلامی و عاطفی خود را حفظ کنیم؛ سعی کنیم با همسر خود دربارۀ مسائل مختلف گفتگو کنیم. صحبت کردن بهترین راه آگاهی از افکار و احساسات همسر می باشد.
 
۱۴) با یکدیگر مهربان باشیم؛ همسر خود را جزئی از وجود خود بدانیم، محسنات او را بازگو کنیم، برایش خوبی بخواهیم و در راه کمک به همسرمان تمام تلاش خود را به کار ببریم. با مهربانی می توانیم مالک قلب های یکدیگر باشیم و رابطۀ گرم و صمیمی بر قرار کنیم.
 
۱۵) محبت پذیر و قهر گریز باشیم؛ منش توأم با مهربانی و دوری از قهر و کینه صفت همسران فداکار است. تلاش کنیم که آیینۀ زندگیمان شفاف و بدون غبار کدروت باشد.
 
۱۶) راستگو باشیم؛ صداقت و راستی از بهترین سرمایه های زندگی مشترک است. هرگز نباید به دروغ و نیرنگ متوسل شویم حتی اگر حقیقت به نفع ما نباشد. فراموش نکنیم که دروغ پایه های زندگی را سست می کند.
 
۱۷) محیط خانواده را با صفا کنیم؛ فضای عاطفی خانواده باید چنان مطلوب و دوست داشتنی باشد که همسرمان در آن احساس رضایت خاطر کند و از امنیت روانی برخوردار باشد.
 
۱۸) به ارزش های روحانی، اخلاقی و خانوادگی پایبند باشیم؛ ارزش ها از ارکان و ستون های اصلی خانواده محسوب می شوند و مقید بودن به ارزش ها موجب دوام و استحکام خانواده می شود و اصالت آن را حفظ می کند.
 
۱۹) به نیازهای همسرخود توجه کنیم؛ رفتار دلنشین و توأم با متانت موجب می شود خواسته های خود را به راحتی بیان کند.
 
۲۰) بهداشت روانی همسر را تأمین کنیم؛ در سایۀ سلامت جسمی و روانی می توانیم به هدف های خود برسیم، بنابراین باید به رفتار او توجه نماییم و از افسردگی و خمودیش جلوگیری کنیم.
 
۲۱) با یکدیگر مشورت کنیم؛ هر یک از همسران باید حق داشته باشند نظر و پیشنهاد خود را بیان کنند. با مشورت کردن، راه رسیدن به زندگی سالم کوتاه تر می شود.
 
۲۲) قدرشناس باشیم؛ از همسر خود به خاطر انجام وظایف، مسوولیت ها و همکاری هایش قدردانی کنیم برای ابراز سپاسگزاری و تشکر به کلمه های خاصی نیازمند نیستیم!
 
۲۳) احساس مسوولیت داشته باشیم؛ هر یک از همسران باید خود را در مقابل کاری که برعهده گرفته اند متعهد بدانند و از انجام دادن آن شانه خالی نکنند.
 
۲۴) برنامه ریزی کنیم؛ در حقیقت برنامه ریزی به زندگی خانوادگی نظم و سامان می بخشد.
 
۲۵) الگوی خوبی باشیم؛ طوری رفتار کنیم که الگوی رفتاری مناسبی برای همسر و فرزندان خود باشیم.
 
۲۶) خود را به جای همسرمان بگذاریم؛ دنیا را از دریچۀ نگاه او ببینیم و از خود بپرسیم: «اگر من جای او بودم چه می کردم؟»
 
۲۷) به خواسته ها و افکار یکدیگر احترام بگذاریم؛ فراموش نکنیم که ازدواج پیمان همکاری و تشریک مساعی است.
 
۲۸) میانه رو و متعادل باشیم؛ اگر در تمام امور زندگی (خوردن، خوابیدن، مسافرت و حتی محبت کردن و...) اعتدال را رعایت کنیم کمتر دچار مشکل می شویم.
 
۲۹) با جملات زیبا از همسرخود دلجویی کنیم؛ یک جملۀ شورانگیز می تواند طوفانی از خشم و نفرت را خاموش کند و بنای زندگی را از خطرات دور سازد.
 
۳۰) روابط زناشویی را بسیار مهم بدانیم؛ عدم توجه به این روابط موجب ایجاد مشکلات مختلف خانوادگی، روحی و روانی برای هر یک از طرفین می شود و زندگی را با خطرهای جدی روبرو می کند.
 
۳۱) به همسرخود بگوییم که من بخاطر عشق به تو همۀ سختی های زندگی مان را می پذیرم چنین جملاتی باعث دلگرمی او می شود.
 
۳۲) همسر خود را خشنود کنیم؛ باید طوری رضایت همسر خود را جلب نماییم که مطمئن باشیم هیچوقت ما را ترک نمی کند و یا در هیچ مشکلی ما را تنها نمی گذارد.
 
۳۳) با متانت و صداقت قبول کنیم که در بعضی از کارها همسر خود شایسته تر است.
 
۳۴) برای سخن و پیشنهاد همسرمان احترام قائل شویم و خود را عقل کل ندانیم. باور داشته باشیم که همیشه همه چیز را همگان دانند.
 
۳۵) سختی ها و مشکلات محیط کار را در حد ضرورت با همسر خود در میان بگذاریم؛ هم فکری بار مشکلات را سبک تر می نماید.
 
۳۶) فرمان ندهیم؛ نباید خانه را به پادگان تبدیل کنیم، متوجه باشیم که خانه کانون عشق و محبت است نه محل یکه تازی و خشونت.
 
۳۷) تعصبات غلط و افکار مزاحم را از خود دور کنیم؛ افکار مزاحم مانند خوره، سلامت روانی انسان را از میان می برند. بهتر است به جای اعمال تعصبات دست و پاگیر انرژی خود را صرف توجه به همسرو خانواده نماییم.
 
۳۸) از ازدواج خود اظهار پشیمانی نکنیم؛ زندگی و روابط خود را با دیگران مقایسه نکنیم و از یاد نبریم که زندگی هر کسی مطابق سلیقه و عقل و درایت او اداره می شود.
 
۳۹) روی نقاط ضعف همسرخود انگشت نگذاریم؛ هر فردی ممکن است در موارد مختلف دچار ضعف باشد آشکار کردن و بزرگ جلوه دادن این نقاط ضعف موجب ایجاد کدورت می شود. هرگز نباید از نقطه ضعف ها بعنوان اسلحه ای برای سکوت یا شکست دادن همسر استفاده کنیم.
 
۴۰) مقابله به مثل نکنیم؛ از رفتارهای تلافی جویانه بپرهیزیم و سعی کنیم به جای مقابله به مثل، رفتار مناسب را به او یادآوری نماییم.
 
موفق باشید
Share on Facebook
 
 

طرق ارتباط با ما

 تلفن: 1525  522 (818) 001

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

آدرس پستی:  P.O.Box: 371043

Reseda CA 91337 USA     

هدیه به این سازمان

سازمان ایران برای مسیح
ارز موردنظر:
مبلغ:
با هم مژدۀ انجیل عیسی مسیح را به فارسی زبانان برسانیم.

خدمات ما

church planting simamasihtv elnathan dubbing 
شما اینجا هستید: Home منابع مقالات گامهایی برای داشتن یک زندگی زناشوئی کامیاب